Oferta
Zakres usług świadczonych przez adwokata ciężko jest obecnie ująć w jakieś konkretne ramy. Tym niemniej, poniżej prezentuję przykładowy zakres świadczonych przeze mnie usług z zastrzeżeniem, że katalog ten nie jest zamknięty.
Prowadzenie spraw sądowych
W ramach prowadzonej przez siebie działalności reprezentuję klientów zarówno przed sądami powszechnymi (w tym przed wydziałami ds. własności intelektualnej), Sądem Najwyższym oraz przed sądami administracyjnymi.
Prowadzenie sprawy przed sądem obejmuje przygotowanie strategii procesowej, sporządzanie pism oraz udział w rozprawach.
Prowadzenie spraw arbitrażowych
Część spraw za zgodą stron toczy się przed sądami arbitrażowymi, zamiast przed sądami powszechnymi. Arbitraż cechuje się wysokim stopniem ochrony informacji poufnych oraz bardzo często szybkością postępowania. Skierowanie sprawy na tory tego typu postępowania wymaga zgody obu stron, która może być wyrażona zarówno po powstaniu sporu, jak i w umowie pierwotnej w zakresie sporów, które mogłyby wyniknąć w przyszłości.
Prowadzona przeze mnie praktyka obejmuje również prowadzenie spraw arbitrażowych i podobnie jak w przypadku spraw sądowych – reprezentacja strony w tym aspekcie obejmuje przygotowanie strategii procesowej, sporządzanie pism oraz udział w rozprawach.
Prowadzenie spraw przed UPRP oraz przed EUIPO
Moja praktyka obejmuje również reprezentację zarówno przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej jak i przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej w sprawach dotyczących znaków towarowych oraz wzorów.
Reprezentacja w sprawach wskazanych powyżej może zarówno obejmować rejestrację znaków towarowych jak i wzorów, ale również udział w postępowaniach spornych, np. w sprawach o unieważnienie danego prawa.
Prowadzenie spraw przed powyższymi organami obejmuje sporządzanie pism oraz udział w ewentualnych rozprawach administracyjnych. Jednocześnie wartym odnotowania jest fakt, że część postępowań przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej toczy się w języku angielskim, stąd też sporządzane przeze mnie pisma w razie potrzeby są sporządzane również w tym języku.
Sporządzanie, opiniowanie i negocjowanie umów
Jednym z aspektów mojej działalności jest opracowywanie, opiniowanie oraz negocjowanie wszelkiego rodzajów umów – zarówno w języku polskim jak i w języku angielskim.
Przygotowując umowy stawiam bardzo duży nacisk na ich przejrzystość oraz na to, aby były one w pełni zrozumiałe przez strony, które je podpiszą. Jednocześnie wierzę, że umowy, które przygotowuję są również wizytówką mojego klienta. Z tego powodu kładę duży nacisk nie tylko na ich merytoryczną zawartość, ale również na ich budowę oraz estetykę, aby podkreślały profesjonalne podejście moich klientów do prowadzonych przez nich firm.
W toku pracy nad umowami korzystam z programów takich jak Microsoft Teams, czy Zoom aby móc wraz z moim klientem przejść przez umowę bez potrzeby przyjazdu do kancelarii.
Udzielanie porad oraz przygotowywanie opinii prawnych
Bardzo często zdarza się, że uzyskanie porady prawnej w odpowiednim momencie pomoże uniknąć niepotrzebnego sporu sądowego. Zależnie od preferencji klienta udzielam porady ustnie, bądź też przygotowuję poradę w formie pisemnej.
Przeprowadzanie audytu związanego z prawem własności intelektualnej
Niemalże każde przedsiębiorstwo dysponuje w mniejszym lub w większym stopniu własnością intelektualną (bardzo często nieświadomie). Może to być projekt tortu w cukierni, kod źródłowy napisany przez informatyka na wewnętrzne potrzeby firmy, projekt stworzony przez architekta, jak również chronione przez tajemnice przedsiębiorstwa informacje handlowe, czy receptury. Niestety, dość zawiłe przepisy związane z prawem ochrony własności intelektualnej i tym samym wymogi z nimi związane bardzo często powodują, że albo wbrew naszemu przekonaniu nie staliśmy się właścicielem praw autorskich albo nawet nie jesteśmy świadomi, że jakieś prawa nam przysługują i że np. możemy je spieniężyć.
Przygotowując audyt staram się zidentyfikować istniejące w danym przedsiębiorstwie prawa własności intelektualnej, wskazać ewentualne problemy (np. brak stosowanych postanowień w umowach z wykonawcami B2B, na skutek czego przedsiębiorca wbrew swojemu przekonaniu nie nabywa praw od tego wykonawcy) oraz przedstawić pomysły odnośnie zabezpieczenia części praw.